تجهیز اتاق سرور

در دنیای امروز با توجه به رشد تکنولوژی و تغییراتی که در زمینه کسب و کار رخ داده است می توان به جرات بیان نمود که تمامی شرکت ها اطلاعات خود را در تمامی حوزه ها مانند مسائل مالی، اطلاعات خرید وفروش، انبارداری، اطلاعات مشتریان و… را در رایانه های خود ذخیره می کند. حجم کم و کارایی پائین کامپیوتر ها موجب به وجود آمدن رایانه هایی با حجم و قدرت بیشتری با نام کاربری سرور شد. راه اندازی و تخصیص دادن مکانی خاص برای حفظ، نگهداری و مراقبت از آن راهکاری با نام تجهیز اتاق سرور را ایجاد نمود.

 

اتاق سرور در واقع مکانی است که تمامی تجهیزات مهم یک مجموعه مانند دستگاه سانترال و سرور رایانه ها، دستگاه های ارتباط رادیویی، باطری پشتیبان یا UPS و… قرار می گیرد. به دلیل اهمیت بالا این قطعات، نگهداری اهمیت بسیار پیدا می کند. برای تجهیز اتاق سرور اقداماتی باید انجام داد که فضا را جهت نگهداری مهیا شود. هر مکانی تشکیل شده از کف، سقف، دیواره ها که باید تمامی زوایای آن آماده و پذیرای تجهیزات بیان شده باشد.

 

گروه فنی مهندسی ارتباط به عنوان نمایندگی پاناسونیک تلاش می کند تا بهترین شرایط را برای تجهیزات الکترونیکی موجود در شرکت ها و سازمان ها فراهم سازد. یکی از عوامل مهم برای پیاده سازی این تعهد ساخت و تجهیز اتاقی با شرایط خاص و ویژه است که تمامی استاندارهای لازم را داشته و رعایت کند.

نمای کلی تجهیز اتاق سرور توسط نمایندگی پاناسونیک

کف کاذب جهت تجهیز اتاق سرور

 

یکی از عوامل آماده سازی اتاق سرور آماده سازی کف است یکی از اصلی ترین نکات ساخت کف کاذب، فاصله داشتن از سطح زمین است. از دلایل وجود این ارتفاع می توان به چند عامل اشاره کرد…

 

  • جلوگیری از خیس شدن تجهیزات در هنگام شکست لوله در زمین
  • بهره گیری از فضای مابین جهت کابل و داکت کشی
  • جلوگیری از ایجاد بارالکتریکی در فضا

 

سه مورد بیان شده نکاتی بسیار مهم به حساب می آیند که هر کدام دربردارنده تهدیدهایی خطرناک برای تجهیزات قرار گرفته در اتاق هستند. خیس شدن کف موجب نم دار شدن تجهیزات و از بین رفتن آنها و در نهایت موجب خسارات مالی بسیار خواهد شد و حتی در صورت رعایت نکردن موارد بیان شده قطعا از بین رفتن اطلاعات مجموعه امری بدیهی خواهد بود. کابل کشی در کف اتاق از روش هایی بسیار منطقی است که در عین مدیریت بهتر کابل ها، نمایی قابل قبول به محیط می دهد، هم چنین امکان سهولت در نقشه کشی و همچنین یافتن کابل معیوب را در مرور زمان در پی دارد.

 

در حالت عادی در یک فضا الکتریسیته ساکن وجود دارد که طی مراحلی مانند قدم زدن در محیط، تبدیل به الکتریسیته آزاد می شود و این بار آزاد شده موجب اختلال در سیستم ها می شود به همین دلیل ایجاد چاه ارت و فضایی جهت خالی کردن این الکتریسیته آزاد شده امری ضروری است.

 

نمای آماده شده و تجهیز اتاق سرور

سقف کاذب جهت تجهیز اتاق سرور

 

سطح بالایی یک سازه سقف گفته می شود که در ساخت آن آهن و گچ و … استفاده می شود. این موارد خود مخاطراتی را برای تجهیزات خواهند داشت که استفاده از سقف کاذب اجباری می کند هم چنین در برخی موارد به دلیل انبوه کابل ها می توان از آن فضا نیز برای کابل کشی بهره گرفت.

دیوار کاذب جهت تجهیز اتاق سرور

 

دیوار به سطحی گفته می شود که جداکننده دو محیط از یکدیگر است. وجود دیوار کاذب بسیار ضروری است و در آماده سازی فضا جهت جلوگیری از آتش سوزی و یا عایق حریق بودن نقشی موثر دارد. فاصله دار کردن بین دیوار اصلی و دیوار کاذب اصولا با الیاف پشم شیشه و پشم سنگ انجام می شود که عایق حرارتی قوی در صنعت ساختمان به حساب می آیند. در این فاصله ذکر شده عموما تجهیزات تخصصی سرمایشی، گرمایشی، تهویه و اطفا حریق نیز نصب می شود. نگه داشتن فضا در دمایی استاندارد با تهویه مناسب نیز از دیگر موارد پراهمیتی است که باید در نظر گرفت. جلوگیری از گرم شدن محیط و آسیب دیدن قطعات الکترونیکی از امور واجب است که باید برای حفظ اطلاعات، از آنها یاری گرفت.

 

اتاق سرور قلب تپنده هر شرکت است. عملکرد قلب همواره باید مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد. دائما باید از آن نگهداری کرد وجود فرد متخصص برای این کار بسیار ضروری است. حفظ امنیت اطلاعات، مدیریت ورود و خروج نیز از دیگر نکات ضروری برای سالم نگه داشتن این قلب تپنده است. اتاق سرور مانند قلب انسان نیازمند رگ و شاه رگ هایی است که در سراسر بدن جریان دارند. کابل، داکت، سیم و … به مانند رگ و رک و داکت نیز شاه رگ هایی جهت کنترل و هدایت اصلی خون رسانی را بر عهده گرفته اند.

 

روند کار برای تجهیز اتاق سرور توسط کارشناس فنی پاناسونیک

نحوه اطفاء حریق در اتاق سرور

 

همانطور که در ابتدا بیان کردیم اتاق سرور مکانی است خاص جهت نگهداری سیستم هایی مانند سرور رایانه و دستگاه سانترال و سرور دوربین مداربسته و باطری بک آپ UPS و تجهیزات این چنینی است. تمامی نکات جهت حفظ و نگهداری صحیح قطعات بیان شده است اما همواره باید بدبینانه ترین شرایط را نیز در نظر گرفت. آتش سوزی، زلزله بلایای غیرطبیعی و طبیعی هستند که باید تا حد امکان و متناسب با دانش روز آنها را با استفاده از تجهیزات خاص کنترل نمود تا آسیب وارده به مجموعه در کمترین میزان خود قرار گیرد.

 

  • استفاده از لدرهایی با ورق استیل
  • استفاده از سیستم اطفاء حریق پیشرفته
  • استفاده از کف کاذب آلومینیوم و یا فولاد
  • استفاده از سقف کاذب PVC و یا آلومینیوم
  • استفاده از سنسورهای حساس و دقیق برای تشخیص آتش
  • استفاده از تجهیزات غیر رسانا برای جلوگیری از اتصال برق

 

نمونه تجهیز اتاق سرور به بدترین شکل و ایجاد اشکال در آن

پس از آماده سازی، شرایط استفاده از سیستم اطفاء حریق پیشرفته میسر می شود که بر خلاف تصور عام روند اطفا به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای با تخلیه گاز با سرعت زیاد در فضا است که هیچ گونه تائیر منفی در بافت قطعات ندارد و آسیب وارده به دستگاه را می توان تا حدودی صفر تلقی نمود.

 

گروه فنی مهندسی ارتباط به عنوان نمایندگی مجاز پاناسونیک آمادگی خود را مبنی بر آماده سازی و تجهیز اتاق سرور اعلام می دارد و توانایی اجرا و عملی سازی موارد بیان شده را داراست. حفظ و نگهداری به همراه راه اندازی سیستم مانیتورینگ و عبور و مرور کنترل شده توسط سیستم های تخصصی نیز از دیگر اقداماتی است که در این مسیر انجام می پذیرد.