پاناسونیک در غم نابغه ریاضیات ارسال شده توسط: شیوا فقیه نژاد        ارسال شده در تاریخ: شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۳

پاناسونیک در غم نابغه ریاضیات تلاش کرد تا با تدوین این متن تسلای خاطری بر این اتفاق ناگوار باشد…

مریم میرزاخانی، در ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۵۶ شهر تهران به دنیا آمد. او در یک خانواده دوستدار علم ریاضیات رشد کرد. احمد میرزاخانی، مهندس الکترونیک و رئیس هیئت‌ مدیره‌ی سازمان آموزشی نیکوکاری رعد بود. مریم، بعد از پایان دوره‌ی ابتدایی خود، وارد مدرسه‌ی فرزانگان تهران شد و تا اخذ دیپلم در مدرسه استعدادهای درخشان – سمپاد ماند.
این بانوی افتخار آفرین ایرانی بعد از پایان دوران دبیرستان، به سرعت وارد دانشگاه شد و بی شک دانشگاه صنعتی شریف و رشته ریاضی محض اولین انتخاب مریم بود. علاقه زیاد و وصف نشدنی مریم بزرگترین علت گزینش این رشته، رشد و پیشرفتی وصف نشدنی بود. پس‌ از طی مقطع کارشناسی ارشد در همین رشته برای ادامه‌ی تحصیلاتش به آمریکا رفت و به راحتی در دانشگاه هاروارد مشغول به ادامه تحصیل شد. اخذ مدرک دکتری ریاضی زیر نظر پروفسور کرتیس مک مولن در سال ۱۳۸۳ محقق شد و بلافاصله به‌عنوان محقق در مؤسسه‌ی ریاضیات کلی و به‌ عنوان پروفسور ریاضی در دانشگاه پرینستون آمریکا مشغول به کار شد. او با پشتکار بی نظیری که داشت توانست در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان استاد تمام در دانشگاه استنفورد مشغول به تدریس شد.
مریم میرزاخانی در سال ۱۳۸۷ بهترین راه‌حل مشکلی که ریاضیدانان سال‌ها در پی حل آن بودند را پیشنهاد داد که با استقبال زیادی از سمت پروفسوران روبرو شد و چشم‌ها را به خود خیره کرد، یافتن راهی عملی و کاربردی برای حساب کردن حجم فرم‌های هندسی هذلولی پیشنهاد این بانوی عاشق ریاضیات بود. این روش حل محاسبه حجم دقیق فرم‌های هندسی هذلولی با رسم حلقه‌هایی روی آنها بود. ثبت این راه حل، اثبات جدیدی برای تئوری‌های ادوارد ویتن و ماکسیم کنتسویچ در مورد تعداد نقاط متقاطع سطوح پیمانه‌ای در فضاهای هندسی هذلولی به شمار می‌آمد.

 

جایزه معتبر فیلدز

 

مجله‌ی پاپیولار ساینس آمریکا در سال ۱۳۸۴ مریم عزیز را به‌عنوان یکی از ۱۰ ذهن برتر جوان جهان انتخاب کرد و ۴ سال بعد از این گزینش، انجمن ریاضی آمریکا، جایزه‌ی بلومنتال را به‌پاس دستاوردهای خلاقانه و رساله‌ی دکترای نوآورانه‌ی او در علم ریاضی به او تقدیم نمود.
حل مسئله‌ای بی‌پاسخ ریاضی در سال ۱۳۸۹ از دیگر افتخارات مریم است که سر و صدای زیادی به پا کرد و این بار همگان را به وجد آورد و موجب افتخار مجدد ایرانیان گشت. سفر بدون وقفه در دنیای ریاضات باعث شد تا در سال ۱۳۹۳با همراهی الکس اسکین و امیر محمدی، ثابت کند که ژئودزیک های مختلط و بستارهای آن‌ها، برخلاف آنچه گفته می‌شود، نامنظم یا فرکتال نیستند، بلکه به طرز ناباورانه ای منظم‌اند.
کسب جایزه معتبر فیلدز در سال ۱۳۹۳ به سبب تحقیقات پرثمر در زمینه ریاضیات، به عنوان اولین بانو زیر ۴۰ سال باعث شد تا مریم نخستین زن در جهان موفق به دریافت این جایزه باشد که خود ثبت رکوردی شگفت انگیز از این بانوی شگفتی ساز بود.
مریم که ریاضیات را عاشقانه حل می کرد در آخرین مسئله خود باز ماند…
مریم از ۴ سال پیش به بیماری سرطان سینه مبتلا شد و با گذشت زمان این بیماری شدت گرفت و سرطان به مغز استخوان او سرایت کرد. سرانجام در تاریخ ۲۴ تیر سال ۱۳۹۶، مریم میرزاخانی چشم از جهان فروبست و ضایعه‌ی تأثربرانگیز را خلق کرد.
گروه فنی مهندسی ارتباط، نمایندگی رسمی پاناسونیک عامل فروش سانترال و تجهیزات الکترونیکی پاناسونیک این اتفاق غم انگیز را به خانواده و جامعه علمی تسلیت عرض می کند.

عضویت در کانال آموزشی با عضویت در خبرنامه، تمامی فایلهای آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.