برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500 ارسال شده توسط: منصور صالح بروجردی        ارسال شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۹

در مقاله آموزش سانترال قبل به نحوه اتصال خطوط شهری به دستگاه سانترال تحت شبکه KX-NS500 اشاره کردیم و نیز مواردی را در خصوص سوکت های RJ11 و RJ45 و همینطور کابل تلفن و کابل شبکه مطرح کردیم تا با مقدمات کار با دستگاه های سانترال تحت شبکه پاناسونیک آشنا شوید. در این مقاله آموزشی سانترال قصد داریم تا نحوه برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500 را با استفاده از ظرفیت پیش فرض (Built-in) بررسی کنیم. گروه فنی مهندسی ارتباط بعنوان مرکز خدمات سانترال و آموزشگاه دوره های نصب سانترال پاناسونیک شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کند…

 

اتصال خطوط آنالوگ به دستگاه سانترال KX-NS500

 

آموزش برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500

همانطور که از تصویر بالا قابل برداشت است، مرکز تلفن KX-NS500 بصورت پیش فرض (Built-in) دارای ظرفیت ارائه ۱۶ عدد خط داخلی آنالوگ می باشد و این تعداد را در قالب ۵ پورت موجود در تصویر عرضه می کند. با توجه به اعداد نوشته شده در بالای هر کدام از این پورت ها، به راحتی می توانیم به ترتیب سوکت زنی آنها پی برده و متوجه شویم که هر کدام از ۲ پورت ابتدایی (سمت چپ) ظرفیت ارائه ۲ خط و هر کدام از ۳ پورت سمت راست ظرفیت ارائه ۴ خط داخلی آنالوگ را دارند که جمعا همان ۱۶ پورتی را تشکیل می دهند که بصورت پیش فرض امکان برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500 را میسر می کنند. در ادامه با نحوه سوکت زنی و سیم بندی (توپولوژی) پورت ها آشنا خواهید شد…

 

توپولوژی برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500

در پاراگراف قبل گفتیم که ۲ پورت سمت چپ (از مجموع ۵ پورت) هر کدام تنها ۲ خط داخلی آنالوگ ارائه می کنند. پس در بحث نحوه برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500 با ۲ نوع سیم بندی مختلف درگیر هستیم. ابتدا نحوه سیم بندی سوکت مربوط به همین ۲ پورت سمت چپ را بررسی می کنیم.

 

برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500

 

برای سیم بندی سوکت هر کدام از این ۲ پورت (مطابق تصویر بالا) اگر ۲ خط داخلی آنالوگ A و B را فرض کنیم، می بایست دقیقا به ترتیب زیر عمل کنیم:
– ۲ رشته از سیم داخلی A متصل شود به ۲ محفظه ابتدایی (سمت چپ) سوکت RJ45
– ۲ رشته از سیم داخلی B متصل شود به ۲ محفظه انتهایی (سمت راست) همان سوکت
به این ترتیب ۴ محفظه میانی سوکت موصوف خالی می ماند که در نهایت این سوکت را به اولین پورت خالی از ۲ پورت ابتدایی مورد بحث وارد می کنید. در ادامه نحوه برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500 را برای ۳ پورت سمت راست مطرح می کنیم.

 

برقراری خطوط آنالوگ سانترال KX-NS500

 

با توجه به تصویر ابتدایی این مقاله و آنچه که به آن اشاره هم شد، متوجه خواهید شد که هر کدام از ۳ پورت سمت راست تصویر، ظرفیت ارائه ۴ خط داخلی آنالوگ را دارند. حال به تصویر بالا دقت کنید. مطابق این تصویر اگر ۴ خط داخلی A ، B ، C و D را برای سیم بندی سوکت های هر کدام از این ۳ پورت در نظر بگیریم، باید دقیقا به ترتیب زیر عمل کنیم:
– ۲ رشته از سیم داخلی A متصل شود به ۲ محفظه ابتدایی (سمت چپ) سوکت RJ45
– ۲ رشته از سیم داخلی B متصل شود به ۲ محفظه شماره ۳ و ۶ (از سمت چپ) همان سوکت
– ۲ رشته از سیم داخلی C متصل شود به ۲ محفظه میانی (شماه ۴ و ۵) همان سوکت
– ۲ رشته از سیم داخلی D متصل شود به ۲ محفظه انتهایی (سمت راست) همان سوکت
به این ترتیب تمامی محفظه های سوکت موصوف سیم بندی شده که در نهایت این سوکت را به اولین پورت خالی از ۳ پورت انتهایی مورد بحث وارد می کنید.

عضویت در کانال آموزشی با عضویت در خبرنامه، تمامی فایلهای آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.