اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500 ارسال شده توسط: منصور صالح بروجردی        ارسال شده در تاریخ: یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۹:۳۷

گروه فنی مهندسی ارتباط بعنوان مجری دوره های آموزشی نصب سانترال پاناسونیک از سطح مقدماتی تا پیشرفته همواره تلاش کرده است تا با انتشار آموزش های کاربردی در وبسایت خود، رضایت هرچه بیشتر مخاطبان خود را کسب نماید. در این مقاله آموزش سانترال قصد داریم تا نحوه اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500 و به عبارت دیگر سیم بندی خطوط شهری به دستگاه سانترال مذکور را با شما خوبان در میان بگذاریم. با ما همراه باشید…

 

اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500

 

از آنجایی که اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500 تنها از طریق سوکت های شبکه RJ45 مقدور می باشد برای درک هرچه بهتر این مقاله بهتر است که ابتدا با سوکت های خط تلفن شهری (RJ11) و سوکت های شبکه (RJ45) و نیز کابل های مربوط به هر کدام آشنایی پیدا کنید.

 

بررسی کابل و سوکت های RJ11 و RJ45

 

کابل تلفن RJ11 و کابل شبکه RJ45

 

حتما تا کنون سوکت های خطوط تلفن (RJ11)‌ و همینطور سوکت های شبکه LAN یا همان RJ45 را از نزدیک دیده اید. برعکس آنچه که این دو سوکت و کابل های هر کدام را در ابتدا شبیه به هم جلوه می دهد، اگر با دقت بیشتری به جزئیاتشان توجه کنیم خواهیم فهمید که میان این ۲ دسته سوکت و کابل گفته شده تفاوت های واضحی وجود دارد. از جمله مهم ترین این تفاوت ها عبارت است از:

  • تعداد رشته سیم های کابل کانکتور RJ11 چهار رشته (۲ زوج) است و این تعداد برای کابل کانکتور RJ45 (کابل شبکه و یا Ethernet) هشت رشته (۴ زوج) است.
  • همان طور که از اسم کابل شبکه پیدا است، این کابل برای پیاده سازی شبکه های کامپیوتری LAN و تجهیزات آن به کار می رود. در حالی که کابل کانکتور RJ11 فقط برای خطوط تلفن کاربرد دارد.
  • در کابل های تلفن تعداد ۲ رشته از ۴ رشته را برای انتقال برق پیش بینی کرده اند و به همین دلیل است که حتی در زمان قطعی برق نیز می توان از تلفن استفاده کرد. در حالی که هر ۸ رشته کابل شبکه فقط برای انتقال دیتا استفاده می شود.

 

آموزش اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500

همانگونه که تا اینجای مقاله به آن اشاره کردیم، از آنجایی که دستگاه سانترال KX-NS500 از سری سانترال تحت شبکه می باشد و از طرفی هم با توجه به اینکه این دستگاه سانترال تنها دارای پورت های شبکه می باشد پس به منظور اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500 باید این خطوط را در قالب سوکت های RJ45 به این مرکز تلفن تحت شبکه وارد کنیم. در تصویر ابتدایی این مقاله، تعداد ۳ پورت مشخص شده که هر کدام از آنها (به ترتیب از چپ به راست) پذیرای ۲ خط شهری خواهند بود که جمعا امکان اتصال ۶ عدد خط تلفن شهری را می دهند. پس با توجه به همین نکته متوجه می شویم که در هر سوکت RJ45 که به این ۳ پورت وارد می شوند، می بایست ۲ خط شهری را وارد کنیم.

 

توپولوژی اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500

 

نحوه اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500

 

برای وارد کردن ۲ خط شهری به یک سوکت RJ45 کافی است مطابق تصویر بالا، از هر کابل تلفن تعداد ۲ رشته سیم را به سوکت مذکور وارد کنیم. برای مثال (مطابق تصویر) اگر ۲ خط شهری A و B را بخواهیم وارد یک کانکتور RJ45 کنیم، می بایست ۲ رشته سیم از خط A را به ۲ محفظه ابتدایی (سمت چپ سوکت) و ۲ رشته سیم از خط B را به ۲ محفظه انتهایی (سمت راست سوکت) متصل می کنیم (۴ محفظه میانی خالی می مانند) و این سوکت را به اولین پورت آزاد از ۳ پورت گفته شده در دستگاه سانترال KX-NS500 وارد کنید. فراموش نکنید که در اتصال خطوط شهری به سوکت، رعایت ترتیب گفته شده ضروری است. با این نحوه اتصال خطوط شهری به سانترال KX-NS500 ، خط تلفن A بعنوان خط ۱ و خط تلفن B بعنوان خط ۲ در نظر گرفته خواهد شد (چنانچه سوکت به اولین پورت وصل شده باشد). برای سایر خطوط تلفن شهری خود نیز می توانید با همین منطق (هر ۲ خط در یک سوکت و پورت) ادامه دهید.

عضویت در کانال آموزشی با عضویت در خبرنامه، تمامی فایلهای آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.